Нарешті настали теплі літні дні, а з ними і активізувались кліщі.

Найбільш сприятливі умови для життя кліщів припадають на період з травня до жовтня.

На думку багатьох людей кліщі застрибують на свою жертву, але це не так. Кліщ - це не комаха, а родич павука та скорпіона. Найчастіше він сидить у траві, а коли людина або тварина проходить повз- чіпляється за нього. Кліщі досить довго можуть повзати по тілі своєї жертви вишукуючи місце укусу, тому після кожної прогулянки в лісопаркових зонах радимо оглядати одяг та шкіру для вчасного виявлення кліща. Ще один спосіб отримати кліща — через тварин, які часто гуляють в лісопаркових зонах.

Чим небезпечні кліщі для людей?

Кліщі є переносниками важких хвороб, таких як кліщовий енцефаліт та хвороба Лайма (кліщовий бореліоз).

Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз)- найчастіше захворювання, що може розвинутись після укусу кліща. Першими ознаками є кільцева еритема (червоне коло) на шкірі, найчастіше в місці укусу, набряк та синюшність в місці укусу, підвищення температури, загальна слабкість.

Першими ознаками кліщового енцефаліту є: підвищення температури тіла, головний біль, нудота, блювання, порушення сну та розлади роботи нервової системи, які можуть призвести до летальних наслідків.

Що робити у разі укусу кліща?

Якщо Ви виявили на собі кліща- відразу зверніться в найближчий травм пункт, де його видалять та нададуть всю необхідну допомогу. У разі неможливості звернутись до спеціалістів- видаліть кліща самостійно, та зверніться до лікаря в перші 72 години.

Як видалити кліща?

  • Обережно витягніть його з хоботком, розхитуючи пальцями, або, обгорнувши його марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити якнайближче до шкіри. Витягуйте кліща обертальними рухами навколо його осі.
  • Не використовуйте олію або креми для видалення кліща — це лише підвищить ризик інфікування.
  • Після того як Ви видалили кліща обробіть місце укусу спиртом, хлоргекседином чи іншим антисептиком. Не рекомендується використовувати зеленку, йод, фукорцин.
  • Після видалення кліща обов'язково зверніться до лікаря в перші 72 години — це допоможе виявити та профілактувати хвороби що переносять кліщі.

Як вберегти себе від кліщів?

  • Якщо ви проживаєте в ендемічній зоні для кліщового енцефаліту — варто зробити щеплення.
  • При прогулянках лісопарковими зонами вибирайте світлий одяг (на ньому краще видно кліща), який прикриватиме більшу частину тіла.
  • Перед прогулянкою обробляйте шкіру засобами, що захищають від іксодових кліщів.
  • Після повернення з лісопаркової зони ретельно огляньте одяг та шкіру для вчасного виявлення кліщів.

Бережіть себе, своїх близьких та залишайтесь здорові.